Møde den 10. juni 2008, begge brugernævn
Fælles sommerafslutning for Herlev-Bibliotekernes to brugernævn

Referent: Kirsten Frandsen
Deltagere: Lene Klemes, Ulla Steenvinkel, Jette Sulsbrück, Ida Ammitzbøll, Kirsten Balle, Marie Toftdahl, Helle Nielsen, Rikke Andersen, Pernille Jensen, Pia Hansen, Kirsten Frandsen.
Referat
Ad. 1. Nyt fra Hjortespring Biblioteks Brugernævn.
Pernille berettede om, hvad der har rørt sig på Hjortespring Bibliotek i den seneste periode. Det drejer sig om temaerne Hjortespring Festival, som netop er overstået, den nye midlertidige opgave med at være skolebibliotek for Hjortespring Skole mens skolen renoveres efter den store vandskade i august sidste år. Det har betydet, at endnu flere børn benytter Hjortespring Bibliotek – både i skoletiden og i fritiden, og det kan bl.a. ses på udlånstallet. Pernille fortalte desuden om lektiehjælpen, som stilles til rådighed på biblioteket. Der er meget stor brug af den på Hjortespring Bibliotek, og resultatet er langt mere omfattende end lektiehjælp. De frivillige hjælpere fra Dansk Røde Kors hjælper med meget mere en skolelektier, og de gør en meget stor og flot indsats. Der er altid brug for nye/flere hjælpere, og interesserede kan blot sige til på biblioteket, så formidler vi en kontakt.
Ad. 2. Nyt fra Herlev Biblioteks Brugernævn.
Kirsten F. ridsede de temaer op, som Brugernævnet i Herlev har beskæftiget sig med i den forløbne periode:
- Løbende information om bibliotekets udvikling
- Podcastprojektet
- Indførelse af selvafhentning af reserveret materiale – og den deraf følgende nyindretning af skrankeområdet.
- Ny indretning af børnebiblioteket.
- Personalesituationen – stort generationsskifte i gang.
- Herlev festival, hvor brugernævnsmedlemmerne har deltaget aktivt med egne arrangementer.
- Overflytning af Pædagogisk Central til Herlev Bibliotek.
- Biblioteksdebatten – bogens rolle i biblioteket.
- Implementering af værdigrundlag for Herlev-Bibliotekerne.
Ad. 3. Bibliotekets værdigrundlag. 1. måling i efteråret 2008.
Kirsten uddelte den foreløbige tekst til en borgerrettet folder om Herlev-Biblotekernes værdigrundlag.
De vedtagne værdier er:
- Åbenhed
- Kvalitet
- Neutralitet
- Dynamik
Værdigrundlaget er blevet til gennem en proces, som har involveret såvel borgerne som bibliotekets personale. Involveringen af borgerne foregik ved dels en spørgeskemaundersøgelse samt to fokusgruppeinterviews. I denne proces fik biblioteket nye positive erfaringer med at involvere borgerne på nye måder.
Nu skal folderen gøres færdig, præsenteres for Børne- og Kulturudvalget og derefter trykkes.
I efteråret foretages den første måling af i hvilken grad borgerne mener, at biblioteket lever op til værdierne. Udfra resultatet vil biblioteket udvælge, hvilke områder der er brug for at sætte særligt fokus på i den kommende periode.
Ad. 4. Tendenser i brugerinvolvering. Oplæg v. Kirsten Frandsen.
Bl.a. med udgangspunkt i de erfaringer, som biblioteket fik i forbindelse med etablering af værdigrundlaget, er det blevet tydeligt, at der med fordel kan arbejdes mere intenst med ad hoc brugerinvolvering. Når der er særlige temaer, som brugerne bør høres om, er det fint at henvende sig til den evt. konkrete målgruppe for at komme i dialog om ønsker og behov i forhold til bibliotekets tilbud. Et eksempel kan f.eks. være kommunens ungestrategi. Her bør biblioteket indgå aktivt for at understøtte denne strategi, og her vil det være oplagt at søge en konkret dialog med en gruppe af unge.
I forbindelse med den planlagte måling af værdierne i efteråret, vil vi igen drage nye erfaringer med nye metoder til at involvere bibliotekets brugere og kommunens borgere.
På den baggrund præsenterede Kirsten sine overvejelser omkring strukturen med faste brugernævn. Denne struktur er nok et produkt af tidligere tiders måder at gøre tingene på, men det bør måske overvejes, hvorvidt vi skal lade denne valgperiode for de to brugernævn være de sidste – og i stedet opprioritere de ovenstående involveringsmetoder.
Der var enighed omkring bordet om, at det bør overvejes seriøst i løbet af det kommende år. I den periode kunne vi afprøve nye metoder, så overgangen vil blive helt naturlig.
Hvis vi ender med at foreslå brugernævnene nedlagt, er det naturligvis et spørgsmål, som skal forelægges Børne- og Kulturudvalget.
Vi arbejder videre med overvejelserne.
Ad. 5. Efterårets arrangementer på bibliotekerne.
Pia fortalte om planerne for Hjortespring Biblioteks efterårsarrangementer, og Kirsten fortalte om planerne i Herlev – incl. kulturinstitutionernes fælles tiltag under Herlev Festivalen til august.
Folderen om efterårets arrangementer færdiggøres inden sommerferien.
Og så kunne vi ønske hinanden en god og velfortjent sommer.

